Teknoloji çocuklar için faydalı mı zararlı mı?” tartışmaları sürüp giderken, çocuklarımızın teknolojiye yakınlığı her geçen gün artıyor. Teknoloji ile çocukların içli dışlı olması, çocukluğunda teknoloji ile çok az temas etmiş ebeveynleri endişelendiriyor.

Teknoloji Çocuklarımız İçin Zararlı Mı?

Yaygın düşüncenin aksine teknoloji bizim ve çocuklarımızın düşmanı değil, doğru kullanıldığında hayatımıza katkı sağlayan bir araçtır. Ben de ebeveynlerin, çok endişelendiği ve korktuğu teknolojinin nasıl kullanıldığında fayda sağlayabileceğine dair birkaç öneri sunmak istiyorum:

  • Öncelikle dijital araçları çocukları avutma aracı olarak kullanmak yerine birlikte geçirilen bir aktivite olarak planlamalıyız.
  • Çocuklarımızın cep telefonu, tablet ya da tv kullanımlarının süresine değil; içeriğine odaklanmak, teknolojinin vereceği zararların oldukça önüne geçer.
  • Çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişiminin yapı taşlarından olan kaliteli uykuyu tesis etmek için uykuya geçiş öncesi teknoloji kullanımı kısıtlanmalıdır.
  • Her uykudan en az 90 dakika öncesine kadar dijital araçların kullanımı son bulmalıdır.
  • Dijital araçların evde kullanım alanları ve zamanları konusunda aile içinde sözlü ya da yazılı anlaşma yapılabilir. Örneğin; çocuğun dinlenme alanlarında telefon vb. araçların kullanılmaması, telefon, tablet, bilgisayar vb. teknolojik cihaz kullanımının kesin sürelerle sınırlandırılması gibi kurallar oluşturun.

  • Aile Medya Planı oluştururken aşama aşama teknoloji kullanımını düzenleyin. Oluşturulan bu kurallara şartlar ne olursa olsun uyun. İlk aşamada sancılı olsa da çocuklar sınırları ve kuralları sever.
  • Çocuklar sözel ifadelerden çok davranışsal mesajlardan öğrendikleri için teknoloji kullanımı konusunda çocuklarınıza örnek olun. “Telefonu bırak!” dediğinizde bir yandan dizi izlemeye devam ediyorsanız çocuğa çelişkili bir mesaj gidecektir.
  • Cep telefonu, tablet ve tv gibi araçların çocuğunuzun; uykusundan, beslenmesinden, oyun oynamasından, başkaları ile iletişim kurmasından ve fiziksel hareket etmesinden çalmadığından emin olun.
  • Bu stratejileri uygularken zorlandığınız ya da yapamadığınız zaman kendinizi suçlu hissetmeyin. Teknolojiyi düşman olarak değil, fayda sağlayacak bir araç olarak görün.

Teknolojinin her gün geliştiği dünyamızda ona yer vermek ve ondan nasıl faydalanabileceğimiz öğrenmek ve daha detaylı bilgi edinmek için: Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek (Kristy Goodwin) kitabını öneriyorum.

Hizmet almak veya danışmak için iletişime geçebilirsiniz.