Deprem, sel, yangın, heyelan vb. doğal afetler sonrasında bu afetlere doğrudan veya dolaylı maruz kalan bireylerde Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ortaya çıkabilir.

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ilimizde meydana gelen şiddetli deprem sonrası ülkece derin bir üzüntü ve acı yaşadık. Her şeyden önce hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bütün milletimize bir kez daha geçmiş olsun.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğünde deprem.

Ülkemizin coğrafi koşulları sebebiyle daha önce de defalarca kez bu acı tecrübeleri yaşadık ve deprem gerçeğiyle yaşamayı kabul etmeye başladık. Deprem diğer doğal afetler gibi sonuçları sebebiyle toplumda travmaya, etkisi uzun yıllara yayılan psikolojik buhranlara ve sorunlara yol açmaktadır. Deprem sonrası etkilenen bireylerin barınma, beslenme, güvenlik ve fiziksel tedavisinin sağlanması kadar psikolojik travmalarının da ihmal edilmeden ivedi ve etkin bir şekilde değerlendirilmesi ve yol haritasının çizilmesi gerekmektedir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri

Travma sonrası stres bozukluğu kişilerde fiziksel, bilişsel, duygusal, davranışsal semptomlar ortaya çıkarabilir. Yaşanan afetin bireyin zihninde sürekli tekrarlanması, olay her an tekrar yaşanacak gibi düşünme ve tetikte olma hissi, ani ses veya hareketlerde irkilme ve paniğe kapılma, olayı hatırlatan mekan, durum, hatıra ve düşüncelerden kaçınma, yakınını kaybeden bireylerde suçluluk, öfke hissedilmesi, uyku ve yeme bozuklukları, fizyolojik sebebi olmadığı halde ortaya çıkan fiziksel şikayetler, yoğun anksiyete, yakınlarını kaybetme ve ölüm korkusu bu stres bozukluğunda ortaya çıkabilecek belirtilerdir.

Bu tür durumlarda toplumsal ve bireysel olarak iyileşme sürecinin bir an önce başlaması, kişilerin temel yaşamsal ihtiyaçlarının sağlanması, bireylerin maruz kaldıkları bu travmaların sonuçlarından en az etkiyle çıkmaları için yol haritalarının oluşturulması gerekmektedir. Toplumsal dayanışma ve destek; bireylerin günlük yaşam faaliyetlerine geri dönmeleri, yaşadıkları yas sürecinin sağlıklı yönetilmesi ve psikolojik olarak etkilerin asgariye indirilmesi açısından önemlidir. Bununla birlikte bireylerin bu süreç içinde psikososyal açıdan profesyonel olarak desteklenmeleri, oluşabilecek psikolojik ihtiyaçlarına doğru, etkin ve birey özelinde cevaplar oluşturulması büyük önem arz etmektedir.

Bir kez daha acı bir şekilde tecrübe ettiğimiz deprem afetinin; vatandaşlarımızda yaratacağı fiziksel, psikolojik ve sosyal zararların en az seviyede atlatılmasını temenni ediyorum. Hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Bütün milletimize geçmiş olsun.