🌿Herkese merhaba!

👩🏻‍💻Bugün adını çok sık duyduğumuz, pek çok çocukta olduğu düşünülen ‘DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU ’ dosyasını açıyorum. 

📚Hazırsanız başlıyoruuuz!

 

 

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

📌Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu organik sebepli bir bozukluktur. Yani sonradan olması mümkün olmayan, doğuştan olan bir bozukluktur.

📌Beyindeki bazı bölgelerin farklı işlev görmesi sonucunda oluştuğu düşünülmektedir.

DEHB’nin türleri nelerdir?

DEHB’nin 3 farklı türü vardır.
1. Dikkat eksikliğinin ön planda olduğu tip
2. Aşırı hareketliliğin önde olduğu tip
3. Birleşik (mix) tip

Yani aslında DEHB her çocukta farklı şekilde görülebilir, her hareketli olan çocuk bu tanıyı almayabilir.
‼️DEHB’nin zeka ile ilgili yoktur!


Öncelikle ‘dikkat eksikliği’ dediğimiz şeyin ‘ne’ olduğundan bahsetmekte fayda var.

Dikkat Eksikliği Nedir?

🔹Dikkat eksikliği: Çocukların dikkatini uzun süre sürdürememe halidir. Tek tip bir problem ve her alanda dikkatin dağınık olması demek değildir. Dikkat eksikliği beyin fonksiyonuyla ilişkili olduğu için fiziksel olarak gözden kaçan hiperaktiviteye göre daha zor anlaşılabilir.

🔹Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar genellikle aileleri tarafından akademik problemler yaşadıklarında fark edilir. Aslında dikkat eksikliği yaşamın her alanında ortaya çıkan geniş çaplı bir belirtidir.

📌DEHB’si olan çocuklarda neler gözlemlenir?

1. Dikkat eksikliği olan çocuklar organizasyon ve planlamada sorunlar yaşayabilir. Elinde olan işleri önem sırasına göre sıralayamaz ve en önemsizinden başlayabilir. (Öncelik belirleyememe)
2. Dikkat eksikliği olan çocuklarda zaman yönetimi konusunda sorunlar ortaya çıkabilir. Bir işe odaklanamazlar ve o iş kolay olsa bile çok uzun sürede bitirebilirler. Araya farklı işler koyabilirler.
3. Dikkat eksikliği olan çocuklarda ‘unutma’ görülebilir. Sürekli zihinleri meşgul oldukları için söyleneni duymazlar ya da hemen unuturlar. Bu çocuklar genelde ‘tamam’ der fakat söylenen şeyi unuttukları için yapmazlar.
4. Dikkat eksikliği olan çocuklar dağınık olabilirler. Odaları, çantaları, oyuncakları, kitapları vs karışık olabilir.
5. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar bunların hiç birini kasıtlı yapmaz. Ebeveynler çocukların kasıtlı yaptıklarını düşünse de biyolojik temelli olduğu için çocukların bir suçu yoktur. 


🎯Özetle; çocuğunuz çok sık eşyalarını kaybediyorsa, odası, çevresi dağınıksa, işleri planlama ve öncelik belirleme konusunda başarılı olamıyorsa, bir işe odaklanmakta zorluk çekiyor ve o işi uzun sürede bitiriyorsa ve söyleneni ‘duymazlıktan’ geliyor gibi algılanıyorsa bir uzmandan destek almak oldukça önemlidir. Çocuğunuzda bu tarz davranışları görüyorsanız veya emin olamıyorsanız destek almak için mutlaka acele edin.

 

Kategoriler: Blog